XXIII FINAŁ WOŚP W BIECZU

23. Finał WOŚP w Bieczu

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.  Odbywa się tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia każdego roku. Celem tegorocznej 23. zbiórki było „Podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.

Biecz również włączył się w tę szlachetną akcję. 38 wolontariuszy po raz siódmy kwestowało na terenie gminy od godz. 7.00 do 18.00. Kwota, którą udało się im zebrać do puszek wyniosła 12 513,97 zł,         1 funt oraz 12,18 euro, natomiast łączna kwota uzbierana podczas finału to 13 823,77zł, 1 funt oraz 12,18 euro.

Organizatorzy Bieckiego Finału WOŚP przygotowali dla mieszkańców wiele atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Już od godziny 9.00 można było oglądać na Hali Sportowej emocjonujący mecz Halowej Piłki Nożnej, w którym zmierzyli się Radni i Samorządowcy kontra Policja.

Prawdziwe oblężenie Hali nastąpiło jednak w godzinach popołudniowych podczas Wielkiego Meczu Piłki Ręcznej. Zagrali w nim Zarząd Klubu Wiertmet, Trenerzy i Rodzice przeciwko Zawodnikom, a trybuny wypełnione były do ostatniego miejsca. Kibice mogli obejrzeć także pełen emocji mecz Seniorzy UKS Wiertmet vs Juniorzy UKS Wiertmet.

Biecki Sztab WOŚP nie zapomniał również o najmłodszych. W ramach "Poranku dla dzieci" wyświetlony został w kinie "Farys" film "Pinokio". Darmowy seans cieszył się ogromnym zainteresowaniem, co spowodowało, że sala kinowa w mgnieniu oka wypełniła się po brzegi.

Od godziny 14.00 dzieci zabawiane były przez Klauna Roberto z Wioski Indiańskiej Hokka Hey, który przygotował wiele atrakcji: piosenki, tańce, konkursy z nagrodami, sztuczki. Jednak największe wrażenie wywarł (nie tylko na najmniejszych uczestnikach imprezy) pokaz ogromnych kolorowych baniek mydlanych.

Dzięki Zakonowi Rycerskiemu Ziemi Bieckiej miłośnicy historii - szczególnie średniowiecznej również mogli znaleźć na Finale WOŚP coś dla siebie. Rycerze zaprezentowali swoje zbroje i broń oraz odegrali bardzo realistyczną scenkę walki. Chętne dzieci mogły spróbować z pomocą rycerza strzelać z łuku do tarczy.

Szkolenia pierwszej pomocy stały sie już jednym z podstawowych celów Fundacji WOŚP. Dlatego też Harcerze z Pierwszej Drużyny Wędrowniczej z Biecza zorganizowali dla wszystkich zebranych w kinie "Farys" przyspieszony kurs pierwszej pomocy w nagłych przypadkach: omdlenie, zakrztuszenie oraz krwotok z nosa. Mgr Piotr Matys przedstawił krótki zarys bieckiego harcerstwa wraz z pokazem slajdów, na których można było zobaczyć archiwalne zdjęcia z lat 20-tych XX wieku.

O godzinie 16.30 rozpoczęła się w bieckim kinie część koncertowa, którą rozpoczął często współpracujący z M-GOK zespół "Canto" z ZSZ w Bieczu pod kierunkiem Pani Bożeny Dyląg. Następnie na scenie pojawiła się z występem wokalnym, podobnie jak w ubiegłorocznym Bieckim Finale WOŚP - Pani Luiza Dublewicz - Mleczko oraz Angelika Druciak.

O godz. 18.00 wystąpiła "Kapela Huzary". Mieszanka klimatów muzycznych zespołu tzn. folk góralski, biesiada, rock, blues sprawiła, że publiczność zarówno młodszego , jak i starszego pokolenia poderwała się do śpiewu i tańca.

Kolejnym zespołem występującym podczas 23. Finału WOŚP był "Trick Beck". Kapela o nieco mocniejszym brzmieniu grająca alternatywno-tradycyjny rock z elementami industrialnego bluesa.

Jedną z nieodzownych części wielkich finałów WOŚP jest "Światełko do Nieba" tzn. wysłanie w stronę nieba, czyli w kierunku Dobrych Aniołów, światełka w postaci sztucznych ogni. Dlatego też wszyscy, którzy punktualnie o godz. 20.00 zgromadzili się przed bieckim kinem mogli podziwiać widowiskowy pokaz fajerwerków, który pięknie rozświetlił niebo.

Impreza zakończyła się koncertem gwiazdy wieczoru - zespołu "Reggeneracja. Mieszanka muzyki reggae, ska, fun i rock w wykonaniu bandu z Ustrzyk Dolnych spowodowała szaleństwo wśród bieckiej młodzieży.

Ponadto podczas Bieckiego Finału WOŚP udostępniona została do zwiedzania wieża ratuszowa,          a spośród osób, które złożyły w Punkcie Informacji Turystycznej datki do puszek rozlosowano upominki rzeczowe. W tym dniu można było także z bliska oglądnąć odrestaurowaną harcówkę w piwnicach Liceum Ogólnokształcącego. W akcję włączyła się też młodzież ze Stowarzyszenia "Maszynka Kreatywności", która przygotowała dla uczestników imprezy małą niespodziankę, co odebrane zostało z uśmiechem i życzliwością. Nie zabrakło również części gastronomicznej. Wszyscy chętni mieli możliwość skosztowania bigosu, kiełbasek z grilla oraz smakowitych ciast.

Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tegorocznego Bieckiego Finału WOŚP. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni również wszystkim uczestnikom imprezy za każdą złotówkę wrzuconą do puszki, a tym samym wsparcie jakże szlachetnej ogólnopolskiej akcji.

 

 

Szef Sztabu 23. Finału WOŚP w Bieczu

Paweł Jamro