KAON w Turnieju Młodych Fizyków

27 lutego 2016 r. w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie drużyna Klubu Amatorów Odkrywców Nauki KAON wzięła udział w krajowym półfinale Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków.

Każda z drużyn uczestniczących w półfinale prezentowała dwa doświadczenia wybrane przez przeciwników omawiając mechanizm zjawiska i jego teorię oraz wykonane przez siebie badania, a następnie odpowiadała na pytania i zarzuty drużyn przeciwnych i jury złożonego z zawodowych fizyków. Omawianie jednego doświadczenia trwało około 45 minut. Następnie drużyny zamieniały się rolami i w kolejnych rundach nasza drużyna krytykowała kolejne dwa doświadczenia prezentowane przez pozostałe zespoły oraz recenzowała dwa „starcia" pozostałych drużyn. Zatem zawody turniejowe mają charakter konferencji naukowej czy też obrony rozprawy.

Dodajmy, że praca nad zadaniami trwała około 4 miesięcy, wymagała wyjścia daleko poza program szkolny fizyki i matematyki oraz zbudowania własnych urządzeń oraz nieustającej improwizacji – jak zastąpić brakujące przyrządy i sprzęty także poszukiwania brakującej wiedzy w zaawansowanych podręcznikach również w anglojęzycznych publikacjach naukowych. Uczestnicy rozgrywek musieli wykazać się nie tylko bardzo dużą wiedzą, ale także umiejętnościami dobrego jej przekazania i skutecznej obrony przed zarzutami przeciwnych drużyn.

Półfinały odbyły się w Warszawie oraz Wrocławiu. W każdej grupie w rywalizacji wzięło udział 4 drużyny.

Wyniki warszawskiej rozgrywki półfinałowej, przedstawiają się następująco:

I miejsce - Klub Naukowy Fenix, Warszawa,

II miejsce - VIII Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku,

III miejsce - I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku,

IV miejsce - Klub Amatorów Odkrywców Nauki w Bieczu.

Korzystając z okazji w dniu następnym drużyna zwiedziła także Centrum Nauki Kopernik i obejrzała projekcję 3D w planetarium Niebo Kopernika.

 Biecka Grupa KAON udowodniła, że swoją wiedzą dorównuje najlepszym szkołom z całej Polski. Pan Piotr Matys, opiekun grupy - to człowiek o wielkiej pasji, który od samego początku wspierał biecką drużynę swoją wiedzą i umiejętnościami, udzielając cennych wskazówek. Życzymy bieckiej drużynie kolejnych sukcesów naukowych oraz wytrwałości w dalszej w pracy.