DNI BIECZA 2016 - relacja

W dniach 15-17 lipca po raz pierwszy świętowaliśmy Dni Biecza. Organizatorem 3-dniowej imprezy był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, natomiast honorowy patronat nad nią objęli Burmistrz Biecza oraz Przewodniczący Rady Miejskiej. Program podzielony został na trzy główne bloki tematyczne. Główną ideą pierwszego dnia (piątek) były koncerty i pokazy w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR. Na naszej scenie zaprezentował się zespół „Flying Georgians” działający przy Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Jawakiszwiliego w Tbilisi, dzięki któremu mogliśmy bliżej poznać gruzińskiego ducha we wszelkich jego przejawach na przestrzeni wieków. Jako drugi wystąpił zespół „Zbójnik” z leżącej w Beskidzie Żywieckim Skawicy, który w swoim programie zatytułowanym „Prządki” nawiązywał do tradycji przędzenia wełny jesiennymi i zimowymi wieczorami. Nasz region reprezentował Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca ,,Rzepioki" z sąsiedniego Rzepiennika Suchego oraz działająca od wielu lat przy M-GOK w Bieczu Grupa Tańca MAMBO.

Przewodnim punktem programu drugiego dnia imprezy był Przegląd Kapel Weselnych. Na scenie zaprezentowało się pięć zespołów: ,,Pionier”, ,,Wasabi”, ,,Biecka Kapela Biesiadna”, ,,Oscar” oraz ,,Krater”. Pomimo nierozpieszczającej nas pogody II Przegląd Kapel i Zespołów Weselnych przyciągnął na biecki stadion wiele osób. Tego dnia można było usłyszeć najróżniejsze piosenki: biesiadne, rockowe, disco polo, folkowe, polskie, zagraniczne, starsze klasyki oraz najnowsze hity. Z pewnością każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pomiędzy muzycznymi występami odbywały się prezentacje mody i biżuterii Boho, Casual, Paryski Szyk oraz Glamour. Gwiazdą wieczoru był działający na scenie od 25 lat zespół BOYS, który przyciągnął rzesze fanów muzyki disco polo, co przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Mogliśmy usłyszeć zarówno najnowsze hity, jak i te najstarsze klasyki w wykonaniu Marcina Millera.

Trzeci dzień bieckiego świętowania miał mieć charakter nieco bardziej rodzinny: zabawy z dziećmi, dyskoteka dla dzieci, prezentacje sekcji działających przy M-GOK (tańca nowoczesnego i teatralnej), debiut działającego również przy naszym ośrodku Mało Znanego Kabaretu i wiele innych atrakcji. Jednak nie nad wszystkim mamy kontrolę. Nieustające opady deszczu uniemożliwiły przeprowadzenie kilku punktów programu w związku z czym byliśmy zmuszeni rozpocząć imprezę dopiero o godzinie 18:00. Jako pierwszy na scenie wystapił kabaret Śmiej Się i Płacz, któremu padający deszcz nie przeszkodził w rozbawieniu publiczności. Miłośnicy sztuk walki doczekali się pokazu w wykonaniu uczestników Akademii Sportów Walki przebywających na obozie w Bieczu i trenujących pod okiem najlepszych w Polsce trenerów i czynnych zawodników Boksu, Kickboxingu oraz Muay Thai, m.in.: Łepkowskiego, Wacha, Wilczewskiego, Miszkina czy Złotkowskiego. Swoje koncerty zagrali również ,,Key Story” oraz ,,Krusher”, którzy zapewnili publiczności dawkę mocniejszego brzmienia. Dni Biecza 2016 zakończyliśmy koncertem legendarnej grupy IRA, która dostarczyła niesamowitych emocji i z pewnością na długo pozostanie w pamięci każdego, kto tego wieczora był na stadionie. Zespół zagrał wiele pięknych nowych, nieco mniej znanych utworów, ale jednak przy tych najstarszych i najpopularniejszych piosenkach z lat 90-tych serca fanów biły o wiele szybciej. Nie obyło się oczywiście bez bisów, autografów i pamiątkowych zdjęć.

Przez wszystkie 3 dni imprezy towarzyszyło nam wesołe miasteczko oraz dobrze zaopatrzona gastronomia, które były przez cały czas oblegane. Pomimo, iż warunki atmosferyczne zachęcały do pozostania w domu i nie pozwoliły nam zorganizować wielu z zaplanowanych atrakcji towarzyszących, to i tak możemy się pochwalić, że na I Dni Biecza przybyło kilka tysięcy osób. I bardzo wszystkim za to dziękujemy.

Podziękowania kierujemy również pod adresem: Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Biecz, Burmistrza Biecza Pana Mirosława Wędrychowicza, Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Grzegorza Nosala, Policji, Prezesa KS Podhalanin Biecz Pana Roberta Stępkowicza, Prezesowi i Pracownikom Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Bieczu oraz firmie Fejklowicz Instalacje Elektryczne.