Wigilia i Jarmark Bożonarodzeniowy w Bieczu

Wigilia na bieckim rynku wpisała się już na stałe w kalendarz imprez cyklicznych organizowanych przez Burmistrza Biecza Pana Mirosława Wędrychowicza oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Grzegorza Nosala. W tym roku Wigilia połączona została z II Bieckim Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. Obydwa wydarzenia odbyły się w minioną niedzielę 18 grudnia 2016 i pomimo nieco mroźnej aury spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Imprezę poprowadził Św. Mikołaj, a oficjalnie otworzyli ją włodarze miasta, tj. Pan Burmistrz oraz Pan Przewodniczący RM, którzy złożyli wszystkim przybyłym życzenia świąteczne oraz noworoczne. W atmosferę zbliżających się Świąt wprowadził nas blok szkolnego kolędowania w wykonaniu uczniów ze szkół z Gminy Biecz: ZS nr 1, ZS nr 2, ZSP w Strzeszynie, ZSP w Libuszy, ZSP w Binarowej, ZSP w Korczynie, ZSP w Rożnowicach. Jednak Wigilia to nie tylko piękna chrześcijańska tradycja i okazja do wzmacniania wzajemnych więzi, ale jest to również uroczystość o wymiarze duchowym i religijnym, dlatego też w tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć modlitwy, którą podobnie jak w latach ubiegłych poprowadził Ojciec Proboszcz Tomasz Kupczakiewicz z Parafii p.w. Św. Anny w Bieczu. Wszyscy zgromadzeni przed bieckim ratuszem mogli przełamać się opłatkami roznoszonymi przez Św. Mikołaja, życząc sobie wszystkiego co najlepsze oraz skosztować tradycyjnych potraw wigilijnych m.in.: pierogi, barszcz czerwony, kapustę czy żurek. Podczas, gdy bieczanie delektowali się smakiem i zapachem unoszącym się z potraw, zespół CANTO z ZSZ w Bieczu przygrywał kolędy i pastorałki, co sprawiło, iż rynek całkowicie wypełniła atmosfera zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Zaciekawienie, szczególnie wśród najmłodszych wzbudziła żywa szopka, w której można było zobaczyć Marię i Józefa z dzieciątkiem, a także zwierzęta m.in.: małą sarenkę, kaczki, gęsi, kurę, koguta i królika. Na zakończenie swoją interpretację kolęd i pastorałek przedstawiła Biecka Kapela Biesiadna.

II Biecki Jarmark Bożonarodzeniowy, który był integralną częścią niedzielnych uroczystości spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno wystawców, którzy przybyli tak licznie, jak i wszystkich zgromadzonych na płycie rynku. Na stoiskach przygotowanych przez lokalne firmy, stowarzyszenia i prywatne osoby mogliśmy zakupić mnóstwo pięknych ręcznie robionych ozdób i stroików bożonarodzeniowych, a także przepyszne słodkości. Z pewnością nie można było przejść obojętnie obok stoiska "Polskich Piekarni" z Libuszy, które wygrały ubiegłoroczny konkurs pn. „Szukamy smaku bieckiego piernika". Firma zaprezentowała swój nowy wyrób cukierniczy "Piernik Kasztelan Biecki", który miejmy nadzieję, że znów rozsławi nasze miasto.

Podczas niedzielnych uroczystości rozstrzygnięty został I Gminny Konkurs Kulinarny "Potrawa Wigilijna" oraz I Gminny Konkurs na Ozdobę Świąteczną. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i słodkości na pocieszenie. Ozdoby konkursowe mogliśmy podziwiać w specjalnie przygotowanej galerii "Na sianie", natomiast konkursowe potrawy mogli skosztować przy stole wigilijnym wszyscy chętni.

Na murach Bieckich Sukiennic swoje galerie przedstawiające Biecz w fotografii zaprezentowali Pan Mariusz Kozień oraz Pan Paweł Dutka. Wydarzeniami towarzyszącymi cieszącymi sie ogromnym zainteresowaniem były również warsztaty wypieku i zdobienia pierników świątecznych dla dzieci poprowadzone przez Piekarnię Iwona - Polskie Piekarnie z Libuszy oraz warsztaty garncarskie dla dzieci, które poprowadziła Pani Anna Kalisz-Gazda z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Biecza.

Składamy podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego wydarzenia:

 

 

 1. Mirosław Wędrychowicz- Burmistrz Biecza

 2. Grzegorz Nosal – Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu

 3. Zespół Szkół Nr 1 w Bieczu

 4. Zespół Szkół Nr 2 w Bieczu

 5. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzeszynie

 6. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy

 7. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Binarowej

 8. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Korczynie

 9. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rożnowicach

 10. ZSZ w Bieczu

 11. Biecka Kapela Biesiadna

 12. Iwona Tumidajewicz – sołtys wsi Libusza

 13. Marian Tumidajewicz – sołtys wsi Strzeszyn

 14. Polskie Piekarnie – Iwona Rudek wraz z pracownikami

 15. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bieczu - P. Anna Kalisz-Gazda

 16. Paweł Jamro wraz z pracownikami Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieczu

 17. Renata Gołębiowska wraz z pracownikami ZEAPO w Bieczu

 18. Grzegorz Szary – Muzeum Ziemi Bieckiej

 19. Bogusław Moroń - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sitnicy
 20. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Bieczu

 21. Mariusz Kozień

 22. Paweł Dutka

 23. Spółka MPGiK w Bieczu

 24. Wystawcy stoisk

 25. Jan Stępień, Michał Wszołek

 26. Józef Haberek

 27. Sklep spożywczo-przemysłowy DWÓJKA w Bieczu

 28. Sklep GS w Bieczu

 29. Sklep TĘCZA w Bieczu - T. Urzędowska, H. Liana

 30. LOT Beskid Zielony w Gorlicach

 31. KGW Gminy Biecz
 32. Zakład Galanterii Drzewnej Zbigniew Wal z Biecza