Uroczyste obchody 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Już po raz kolejny na bieckim rynku odbyły się uroczyste obchody Święta 3 Maja. W tym roku przypada 226. rocznica uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Tuż po godzinie 11:00 na Placu Kromera zgromadziły się liczne poczty sztandarowe. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o 11:30 w Parafii p.w. Bożego Ciała w Bieczu. Mszy Świętej w intencji Ojczyzny przewodniczył Ksiądz Proboszcz dr Władysław Kret.

Tuż po nabożeństwie poczty sztandarowe oraz mieszkańcy naszego miasta udali się na Rynek, gdzie rozpoczęły się główne uroczystości patriotyczne, przygotowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bieczu. Zebranych gości powitał prowadzący, Pan Grzegorz Szary.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, swoje okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Biecza Pan Mirosław Wędrychowicz. Tuż po nim głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu Pan Grzegorz Nosal, jak również zaproszeni goście: Radny Powiatu Gorlickiego Pan Janusz Augustowski, Radny Województwa Małopolskiego Pan Stanisław Pasoń oraz Poseł na Sejm RP Pan Jan Duda. Odczytane zostały również serdeczne listy od tych osób, które z powodu nadmiaru obowiązków nie mogły pojawić się na bieckim rynku.

Cenną i pouczającą lekcję historii zaproponowali uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Bieczu pod kierownictwem Pani Jadwigi Nowak, Pani Leokadii Piotrowskiej oraz Pana Adama Honca.

W ciekawy sposób przedstawili scenki historyczne nawiązujące do wydarzeń z 3 maja 1791 roku. Nie zabrakło również części artystycznej z udziałem zespołu „Podgrodzianie", prowadzonego od wielu lat przez Panią Małgorzatę Kosacz. Następnie młodzież zaprezentowała repertuar pieśni patriotycznych. Na koniec uroczystości Restauracja „Grodzka" serwowała mieszkańcom oraz gościom staropolską strawę, czyli bigos.

Nie były to jednak wszystkie atrakcje Święta 3 Maja, bo podobnie jak przed rokiem o godzinie 13:00 na stację PKP w Bieczu przyjechał pociąg retro z Nowego Sącza. Stało się to możliwe dzięki lokalnej współpracy z Nowosądeckim Stowarzyszeniem Miłośników Kolei w ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej". Retro pociąg tak jak zwykle przywiózł do naszego miasta kilkuset turystów, którzy wysiedli na stacji kolejowej przy akompaniamencie muzyki. Pogoda dopisała, więc zachęceni przez przewodnika goście mogli zwiedzić wiele bieckich zabytków, a także zgłębić ciekawą i długą historię „małego Krakowa". Znów okazało się, że jest to trafiony pomysł i doskonały sposób promocji zarówno Biecza, jak i okolic. Turyści kupujący bilet wstępu na wieżę ratuszową otrzymali słodkie upominki, natomiast odwiedzający w tym dniu bieckie muzea gratisowe wejścia do Turmy lub Baszty Kowalskiej. Do interesującej oferty turystycznej dołączyły się ponadto niektóre podmioty gospodarcze oferując posiadaczom biletu na pociąg retro zniżki na swoje usługi. Po dwugodzinnym programie aktywizującym goście odjechali z Biecza do Gorlic. Kolejny przyjazd retro pociągu planowany jest na niedzielę, 24 września 2017 roku.

Pragniemy złożyć serdeczne wyrazy podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania uroczystych obchodów upamiętniających 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W szczególności dziękujemy:

- Księdzu drowi Władysławowi Kretowi - Proboszczowi Parafii p.w. Bożego Ciała w Bieczu

- Panu Mirosławowi Wędrychowiczowi – Burmistrzowi Biecza

- Panu Grzegorzowi Nosalowi – Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Bieczu

- Strażakom i pocztom sztandarowym OSP z Gminy Biecz

- Pocztom sztandarowym ze szkół z terenu Gminy Biecz

- Panu Jerzemu Kamińskiemu – Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 2 w Bieczu

- Uczniom z Zespołu Szkół nr 2 w Bieczu za część historyczną i artystyczną oraz ich opiekunom: Pani Jadwidze Nowak, Pani Leokadii Piotrowskiej, Pani Małgorzacie Przybyłowicz oraz Panu Adamowi Honcowi

- Zespołowi „Podgrodzianie" i ich opiekunowi, Pani mgr Małgorzacie Kosacz

- Panu nadkom. Marcinowi Stępniowi – Komendantowi Komisariatu Policji w Bieczu

- Restauracji „Grodzka" w Bieczu

- Wszystkim uczestnikom, mieszkańcom i gościom za liczne przybycie na uroczyste obchody Święta 3 Maja.