II edycja „Skrzydlatego Teatru” już za nami

dsc 0739

         

W środę, 7 czerwca 2017 roku w kinie „Farys” w Bieczu odbył się II Ogólnopolski Przegląd Teatralny „Skrzydlaty Teatr”, podczas którego swoje ciekawe inscenizacje mogły zaprezentować osoby z niepełnosprawnością. Organizatorem imprezy był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bieczu, a inicjatorką Pani Dagmara Dżuła, pedagog z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzeszynie oraz instruktor sekcji teatralnej działającej przy M-GOK w Bieczu. Podobnie jak przed rokiem Pani Dagmara pełniła również rolę konferansjera.

    II Ogólnopolski Przegląd Teatralny „Skrzydlaty Teatr” otworzył Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieczu, Pan Paweł Jamro, który przywitał wszystkich uczestników, Jury oraz zebranych gości. W Przeglądzie wzięło udział 8 zespołów z następujących miejscowości: Libusza, Gorlice, Nowy Sącz, Świątniki Górne, Jabłonka, Harbutowice, Myślenice i Kobylanka. Na scenie bieckiego kina „Farys” wystąpiły dzieci, młodzież, ale nie zabrakło również osób starszych. Zespoły zaprezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny. Ich występy nagrodzone zostały gromkimi brawami. Przegląd promował osiągnięcia i potencjał osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim przyczynił się do kreowania ich pozytywnego wizerunku. Po raz kolejny okazało się, że niepełnosprawność w żadnej mierze nie musi być barierą.

    Po obejrzeniu wszystkich przedstawień Jury udało się na obrady. W skład Komisji oceniającej krótkie formy teatralne weszli: Pani Ilona Stanaszek – specjalista do spraw teatru Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Pani Dagmara Dżuła – pedagog, bibliotekarz, terapeuta Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzeszynie oraz Pan Paweł Jamro – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieczu. Kierując się kryteriami oceny przedstawionymi przez Organizatora, Jury przyznało równorzędne nagrody:

- I miejsce za szlachetne przesłanie – Grupa „TACY SAMI” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy („Dobry”)

- I miejsce za wybitną inscenizację – Grupa „RADOŚĆ TWORZENIA” z Gorlickiego Centrum Kultury („Bajka czasem wkracza w życie”)

- I miejsce za najlepszą scenografię – Grupa „IDOL” z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Nadzieja” w Nowym Sączu („O tym co jest najpiękniejsze w świecie”)

- I miejsce za efektowne przedstawienie – Grupa teatralna „SZANSA” – SOSW w Nowym Sączu („Przygoda trzech kaczek strasznych rozrabiaczek”)

- I miejsce za stworzenie perfekcyjnie współgrającego zespołu – „TEATR PO LATACH” -  Centrum Kultury w Świątnikach Górnych („O smoku wawelskim i dziewczynie, która wianki wiła”)

- I miejsce za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne – „BARKA” – Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Jabłonce („Legenda o Piaście Kołodzieju”)

- I miejsce za duże zaangażowanie aktorskie – Amatorski Teatr Osób Niepełnosprawnych „TEREN” – Dom Pomocy Społecznej im. T. Piekarza w Harbutowicach, Warsztaty Terapii Zajęciowej – pracownie w Myślenicach („Kaszalot”)

- I miejsce za pełne uroku, lekkie i dowcipne przedstawienie – Grupa Teatralna „BAJKA” – Specjalny  Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kobylance („Jak mama tatę poznała”)

    W czasie obrad Jury wszyscy goście mogli poczęstować się staropolskim bigosem, serwowanym przez Restaurację „Grodzka” w Bieczu. Przed ogłoszeniem wyników widzowie obejrzeli spektakl Grupy Teatralnej „Pracownia Kata”, w skład której wchodzą uczestnicy sekcji teatralnej działającej przy M-GOK w Bieczu, prowadzonej przez Panią Dagmarę Dżułę. W swoim programie artystycznym pt. „Czarownice rodem z Biecza” przedstawili oni publiczności z czym tak naprawdę kojarzy się nasze miasto.

Wszystkie grupy teatralne otrzymały dyplomy, statuetki, książkę „Biecz w fotografii”, jak również „Piernik Kasztelan Biecki”, ufundowany przez „Polskie Piekarnie” z Libuszy. Nagrody wręczali członkowie Jury oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, Pan Grzegorz Nosal, który wraz z nieobecnym tego dnia z powodu obowiązków służbowych Burmistrzem Biecza, Panem Mirosławem Wędrychowiczem zasponsorował uczestnikom Przeglądu słodycze. Na koniec Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieczu, Pan Paweł Jamro zaprosił wszystkich za rok, na III Ogólnopolski Przegląd Teatralny „Skrzydlaty Teatr”. Najprawdopodobniej nie odbędzie się on w kinie „Farys”, które czeka gruntowny remont i rozbudowa, ale z pewnością miejscem imprezy będzie ponownie Biecz. Liczymy, że zarówno tegoroczne zespoły, jak i wiele nowych grup przyjedzie zaprezentować swój dorobek artystyczny, dzięki czemu „Skrzydlaty Teatr” wpisze się na stałe w kalendarz kulturalnych imprez odbywających się w naszym regionie.

    Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieczu serdeczne dziękuje zespołom biorącym udział w II Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym „Skrzydlaty Teatr” oraz ich opiekunom za niezapomniane wrażenia artystyczne, a także Pani Ilonie Stanaszek za cenne wskazówki i Pani Dagmarze Dżule za pomoc w organizacji i poprowadzenie całej imprezy. Ponadto dziękujemy „Polskim Piekarniom” z Libuszy za niepowtarzalny smak bieckiego piernika, o którym mogli przekonać się przyjezdni, a także za zasponsorowanie pieczywa do bigosu.