Święto Dzieci Gór 2017

            Festiwal jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Uczestnikami ŚWIĘTA DZIECI GÓR są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów.

            Główne koncerty, pokazy, warsztaty, itp. odbywają się od 23 do 30 lipca w Nowym Sączu, natomiast młodzi artyści występują również w kilku miastach w regionie podczas koncertów wyjazdowych, m.in. w Krynicy - Zdrój, Krościenku, Limanowej, Muszynie, Gródku nad Dunajcem i oczywiście w Bieczu.

W piątek 28 lipca 2017 podczas 25. edycji festiwalu, na naszej scenie w centrum miasta zaprezentowały się zespoły:

- FORGATÓS TÁNCEGYÜTTES (Makó, WĘGRY)

- MAŁE OLDRZYCHOWICE (Oldrzychowice, Zaolzie/CZECHY)

- GRUPA TAŃCA NOWOCZESNEGO działająca przy M-GOK w Bieczu.

Pogoda w tym roku niestety nie sprzyja imprezom organizowanym przez M-GOK i tak było również tym razem. Przed opadami deszczu zdążyła zaprezentować sie grupa z Węgier, natomiast pozostałe zespoły tańczyły i śpiewały przy niezbyt sprzyjającej aurze.

Zespół z Węgier zaprezentował program zatytułowany „Bo w nas dusza dźwięczy”, składający się z tańców nie tylko z regionu pochodzenia zespołu – Wielkiej Południowej Równiny – lecz również z innych komitatów, natomiast grupa tancerzy z Czech na co dzień uczęszczających do polskich szkół podstawowych na całym Zaolziu, pielęgnująca folklor Beskidu Śląskiego i Śląska Cieszyńskiego zaprezentowała program pt. „Powrót Hanki”.

W nieco odbiegającym od poprzedników klimacie wystąpiła działająca przy M-GOK Grupa Tańca Nowoczesnego.

Zgromadzona publiczność mogła podziwiać niezwykłe taneczno - muzyczne widowisko prezentujące odmienność kulturową oraz piękne tradycyjne stroje.

Po występie wszyscy tancerze i muzycy otrzymali związane z Bieczem drobne upominki, które miejmy nadzieję, że będą przypominać im o miłym pobycie w naszym mieście.

Podczas imprezy na najmłodszych czekały atrakcje w postaci dmuchańców oraz kul wodnych, z których niestety przez opady deszczu niewiele dzieci zdążyło skorzystać.